Zamek Prezydenta RP w Wiśle

Zamek Prezydenta RP w Wiśle, A. Szyszko – Bohusz, fot. Wikipedia

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle powstał na miejscu spalonego pałacyku myśliwskiego Habsburgów. Wzniesiony w latach 1929 – 1930 był darem województwa śląskiego dla głowy państwa – Ignacego Mościckiego. Został zaprojektowany przez jednego z najsłynniejszych polskich architektów, rektora krakowskiej ASP – Adolfa Szyszko-Bohusza, który połączył modernistyczna formę budynku z nawiązaniem do tradycyjnej architektury obronnej. W miejscu dawnego pałacu powstał Zamek Dolny, a powyżej – Zamek Górny.

Salon Pronaszki, fot. gramho.com

Nowatorskie w skali kraju było wyposażenie i wystrój wnętrz, zaprojektowane przez wybitnych plastyków: Andrzeja Pronaszkę (awangardowego malarza i scenografa) i Włodzimierza Padlewskiego (architekta, projektanta mebli), pod kierunkiem Szyszko – Bohusza. W przestronnych wnętrzach zastosowano duże płaszczyzny okien i przeszkleń, a na ścianach umieszczono formistyczne polichromie Pronaszki. Modernistyczny charakter otrzymały również żyrandole projektu Stanisława Bartłomiejczyka.

Największą uwagę zwracały jednak nowatorskie meble, które były autorską wersją awangardowych konstrukcji z giętych i chromowanych rur stalowych, z obiciami ze skóry antylopy i pluszu, z przeszklonymi półkami i blatami. Artyści inspirowali się modernistycznymi projektami Marcela Breuera z niemieckiego Bauhausu, szczególnie jego fotelem Wassily, znanym jako B3, czy też fotelem B35 lub krzesłem B33.

Części metalowe mebli wykonała firma Konrad, Jarnuszkiewicz i S – ka, a stolarkę i tapicerkę zrobiły warszawskie zakłady stolarskie Z. Szczerbińskiego.

Gabinet Prezydenta, fot. collageblog.pl
Gabinet Prezydenta, fot. zamekwisla.pl
Widok jadalni, fot. audiovis.nac.gov.pl
Widok ogólny jednego z pokoi, fot. audiovis.nac.gov.pl
Palarnia, fot. audiovis,nac.gov.pl
Fragment sypialni, fot. audiovis.nac.gov.pl

W wykazie kosztorysowym z 1931 roku było 135 egzemplarzy mebli, po II wojnie światowej zespół uległ rozproszeniu.

Wnętrza Zameczku w Wiśle już w momencie powstania zostały uznane za najważniejszą realizację dwudziestolecia międzywojennego. Meble zaprojektowane w duchu funkcjonalistycznego modernizmu manifestowały nowoczesność młodego polskiego państwa.

W Salonie Dzieł Sztuki Silesii Art możemy zobaczyć modernistyczny komplet mebli do gabinetu, pochodzący z okresu międzywojennego. Ich konstrukcja opiera się na chromowanych rurach stalowych i jest zbliżona stylistycznie do mebli w Zamku Prezydenta RP w Wiśle. W skład zestawu wchodzą: mebel wielofunkcyjny, biurko, niski stolik, łóżko z szufladą, dwa taborety, w całości przeszklony mały barek oraz oryginalna chromowana lampa podłogowa.

Meble do gabinetu, fot. Silesia Art

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *