Art Deco

Art Deco. Fot. Muzeum Mazowiecki w Płocku.

Art Deco – styl dekoracyjny, którego szczytowy rozwój przypada na lata 20-te XX wieku, a pewne formy trwają w niektórych dziedzinach plastyki do lat 40-tych.Występował zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych. Odwoływał się do idei odrodzenia rzemiosła, rozwijał zasady syntezy sztuk, postulował ścisły związek sztuki z przemysłem. Inspirację czerpał z różnych źródeł: kultur egzotycznych (nurt orientalny),tradycji antycznej (nurt klasycyzujący), kierunków sztuki awangardowej – fowizm, kubizm etc.(nurt geometryzujący) oraz folkloru (nurty narodowe).

Art Deco. Fot. Muzeum Mazowiecki w Płocku.

Cechy charakterystyczne dla wyrobów okresu Art Deco to: syntetyzowanie i upraszczanie form, prostolinijność, symetria, płaszczyznowość, kontrastowość kolorystyki, a także geometryzowanie motywów roślinnych i zoomorficznych. Zawsze jednak zdobnictwo podporządkowane było funkcji i tworzywu.

Art Deco. Fot. Muzeum Mazowiecki w Płocku.

Art Deco występował głównie w rzemiośle artystycznym, związanym z wyposażeniem wnętrz, ale obejmował także rzeźbę, architekturę, grafikę, biżuterię czy modę damską.

Art Deco. Fot. Muzeum Mazowiecki w Płocku.

Meble tego okresu łączyły funkcjonalność i komfort z nowoczesnym, oszczędnym w dekoracje (w porównaniu np. do secesji) wyglądem. Ich forma była zgeometryzowana i syntetyczna. Do produkcji zaczęto używać min. stali nierdzewnej i aluminium. Popularne stało się także egzotyczne drewno(palisander, mahoń, heban) oraz lakierowane wykończenie i intarsje.

Wszystko to razem sprawia, że meble Art Deco bardzo charakterystyczne, wygodne, eleganckie i nowoczesne były w totalnej opozycji do asymetrycznego, miękkiego i delikatnego stylu secesyjnego, zaś dzięki swojej oryginalnej formie oraz szlachetnym materiałom do dziś znajdują wielu miłośników oraz są poszukiwane i gromadzone przez kolekcjonerów.

Art Deco. Fot. Muzeum Mazowiecki w Płocku.


Drukuj