Secesja cz. 3

Styl secesyjny  w malarstwie europejskim.

klimt. adele bloch bauer.fot .museum in viennaGustav Klimt „Portret Adeli Bloch- Bauer”. Fot.: Museum in Vienna.

Klimt. Danae, fot.MUseum in ViennaGustav Klimt „Danae”. Fot.: Museum in Vienna.

Gustav Klimt – słynny austriacki malarz i grafik przyszedł na świat 14 lipca 1862 roku na przedmieściach Wiednia. Był drugim z siedmiorga dzieci grawera Ernsta Klimta. Zawód ojca wywarł duży wpływ na twórczość syna – jego dzieła charakteryzowała dekoracyjność oraz stosowanie licznych złoceń (również w formie płatków złota i srebra nakładanych na obraz). Profesjonalną karierę rozpoczął od dekoracji wnętrz budynków publicznych. W roku 1888 otrzymał Krzyż Zasługi od cesarza Franciszka Józefa I za malowidła w Burgtheater.

Klimt. Judith1, fot.Museum in Vienna
Gustav Klimt „Judith I”. Fot.: Museum in Vienna.

Obrazy Klimta przepełnione są erotyzmem oraz zmysłowością. Malował zarówno pejzaże, jak i portrety czy alegorie. Do najsłynniejszych dzieł Klimta należą : „Pocałunek”, „Trzy okresy z życia kobiety”, „Portret Adeli Bloch- Bauer”, „czy Judyta I”. Artysta zmarł 6 lutego 1918 roku w Wiedniu.

Mucha-prague-musee-mucha-job
Alfons Mucha „Job”. Fot.: Musee in Prague.

Alfons Mucha – czeski malarz i grafik, czołowy przedstawiciel secesji urodził się 24 lipca 1860 w rodzinie urzędnika sądowego. Po nieudanych próbach dostania się Akademię Praską wyjechał do Wiednia, gdzie rozpoczął pracę w pracowni zajmującej się projektowaniem dekoracji teatralnych. Ostatecznie zamieszkał w Paryżu. Był to okres rozkwitu impresjonizmu, początków symbolizmu.  Sławę artysta zdobył dzięki zamówieniu na plakat teatralny do sztuki Gismonda Victoriena Sardou złożonym przez Sarę Bernhardt  w 1895 roku. W wieku zaledwie 35 lat Mucha stał się jednym  z najbardziej rozpoznawanych przedstawicieli secesji. Projektował zarówno plakaty reklamowe, karty dań, kalendarze, pocztówki jak i okładki czasopism. Zaprojektował czechosłowackie godło państwowe oraz pierwsze znaczki i banknoty.

Mucha_Alfons_-_Prinzessin_Hyazinthe_-_1911.fot.Prague.com
Alfons Mucha „Prinzessin Hyazinthe”. Fot.: Museum in Prague.
mucha. fot.culture.pl
Alons Mucha. Fot.: Culture.

Charakterystyczna dla twórczości Muchy była mocny kontur, falista linia, dekoracyjność, częste stosowanie motywów roślinnych oraz  wyidealizowanych wizerunków młodych pięknych kobiet. Alfons Mucha zmarł w wieku 79 lat.

Mucha.fot.muchafoundation.org
Alfons Mucha „Cztery pory roku”. For.: Muchafoundation.

Drukuj