Zamek Prezydenta RP w Wiśle

ImageZamek Prezydenta RP w Wiśle, A. Szyszko – Bohusz, fot. Wikipedia

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle powstał na miejscu spalonego pałacyku myśliwskiego Habsburgów. Wzniesiony w latach 1929 – 1930 był darem województwa śląskiego dla głowy państwa – Ignacego Mościckiego. Został zaprojektowany przez jednego z najsłynniejszych polskich architektów, rektora krakowskiej ASP – Adolfa Szyszko-Bohusza, który połączył modernistyczna formę budynku z nawiązaniem do tradycyjnej architektury obronnej. W miejscu dawnego pałacu powstał Zamek Dolny, a powyżej – Zamek Górny.

ImageSalon Pronaszki, fot. gramho.com

Nowatorskie w skali kraju było wyposażenie i wystrój wnętrz, zaprojektowane przez wybitnych plastyków: Andrzeja Pronaszkę (awangardowego malarza i scenografa) i Włodzimierza Padlewskiego (architekta, projektanta mebli), pod kierunkiem Szyszko – Bohusza. W przestronnych wnętrzach zastosowano duże płaszczyzny okien i przeszkleń, a na ścianach umieszczono formistyczne polichromie Pronaszki. Modernistyczny charakter otrzymały również żyrandole projektu Stanisława Bartłomiejczyka.

Największą uwagę zwracały jednak nowatorskie meble, które były autorską wersją awangardowych konstrukcji z giętych i chromowanych rur stalowych, z obiciami ze skóry antylopy i pluszu, z przeszklonymi półkami i blatami. Artyści inspirowali się modernistycznymi projektami Marcela Breuera z niemieckiego Bauhausu, szczególnie jego fotelem Wassily, znanym jako B3, czy też fotelem B35 lub krzesłem B33.

Części metalowe mebli wykonała firma Konrad, Jarnuszkiewicz i S – ka, a stolarkę i tapicerkę zrobiły warszawskie zakłady stolarskie Z. Szczerbińskiego.

ImageGabinet Prezydenta, fot. collageblog.pl
 
ImageZamek Prezydenta RP w Wiśle, A. Szyszko – Bohusz, fot. Wikipedia
 
ImageWidok jadalni, fot. audiovis.nac.gov.pl
ImageWidok ogólny jednego z pokoi, fot. audiovis.nac.gov.pl
ImagePalarnia, fot. audiovis,nac.gov.pl
 
ImageFragment sypialni, fot. audiovis.nac.gov.pl

W wykazie kosztorysowym z 1931 roku było 135 egzemplarzy mebli, po II wojnie światowej zespół uległ rozproszeniu.

Wnętrza Zameczku w Wiśle już w momencie powstania zostały uznane za najważniejszą realizację dwudziestolecia międzywojennego. Meble zaprojektowane w duchu funkcjonalistycznego modernizmu manifestowały nowoczesność młodego polskiego państwa.

W Salonie Dzieł Sztuki Silesii Art możemy zobaczyć modernistyczny komplet mebli do gabinetu, pochodzący z okresu międzywojennego. Ich konstrukcja opiera się na chromowanych rurach stalowych i jest zbliżona stylistycznie do mebli w Zamku Prezydenta RP w Wiśle. W skład zestawu wchodzą: mebel wielofunkcyjny, biurko, niski stolik, łóżko z szufladą, dwa taborety, w całości przeszklony mały barek oraz oryginalna chromowana lampa podłogowa.

ImageMeble do gabinetu, fot. Silesia Art

Drukuj