Styl secesyjny w malarstwie europejskim.
Gustav Klimt „Portret Adeli Bloch- Bauer”. Fot.: Museum in Vienna.
Gustav Klimt „Danae”. Fot.: Museum in Vienna.
Gustav Klimt – słynny austriacki malarz i grafik przyszedł na świat 14 lipca 1862 roku na przedmieściach Wiednia. Był drugim z siedmiorga dzieci grawera Ernsta Klimta. Zawód ojca wywarł duży wpływ na twórczość syna – jego dzieła charakteryzowała dekoracyjność oraz stosowanie licznych złoceń (również w formie płatków złota i srebra nakładanych na obraz). Profesjonalną karierę rozpoczął od dekoracji wnętrz budynków publicznych. W roku 1888 otrzymał Krzyż Zasługi od cesarza Franciszka Józefa I za malowidła w Burgtheater.
Gustav Klimt „Judith I”. Fot.: Museum in Vienna.
Obrazy Klimta przepełnione są erotyzmem oraz zmysłowością. Malował zarówno pejzaże, jak i portrety czy alegorie. Do najsłynniejszych dzieł Klimta należą : „Pocałunek”, „Trzy okresy z życia kobiety”, „Portret Adeli Bloch- Bauer”, „czy Judyta I”. Artysta zmarł 6 lutego 1918 roku w Wiedniu.
Alfons Mucha „Job”. Fot.: Musee in Prague.
Alfons Mucha – czeski malarz i grafik, czołowy przedstawiciel secesji urodził się 24 lipca 1860 w rodzinie urzędnika sądowego. Po nieudanych próbach dostania się Akademię Praską wyjechał do Wiednia, gdzie rozpoczął pracę w pracowni zajmującej się projektowaniem dekoracji teatralnych. Ostatecznie zamieszkał w Paryżu. Był to okres rozkwitu impresjonizmu, początków symbolizmu. Sławę artysta zdobył dzięki zamówieniu na plakat teatralny do sztuki Gismonda Victoriena Sardou złożonym przez Sarę Bernhardt w 1895 roku. W wieku zaledwie 35 lat Mucha stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych przedstawicieli secesji. Projektował zarówno plakaty reklamowe, karty dań, kalendarze, pocztówki jak i okładki czasopism. Zaprojektował czechosłowackie godło państwowe oraz pierwsze znaczki i banknoty.
Alfons Mucha „Prinzessin Hyazinthe”. Fot.: Museum in Prague.
Alons Mucha. Fot.: Culture.
Charakterystyczna dla twórczości Muchy była mocny kontur, falista linia, dekoracyjność, częste stosowanie motywów roślinnych oraz wyidealizowanych wizerunków młodych pięknych kobiet. Alfons Mucha zmarł w wieku 79 lat.
Alfons Mucha „Cztery pory roku”. For.: Muchafoundation.