Biedermeier
Jadalnia w stylu Biedermeier, fot.: Muzeum w Przeworsku.
Terminu tego używamy w stosunku do pewnych przejawów sztuki w kulturze niemieckiego mieszczaństwa w latach 1815 – 48. Styl odnajdujemy zarówno w meblarstwie, jak i wyposażeniu wnętrz (dywany, szkło, porcelana). Tworzył w domu klimat przytulności, porządku oraz dobrobytu.
Najbardziej charakterystyczne dla biedermeierowskiego wnętrza były: gładkie lub drukowane w motywy roślinne tapety, dekoracyjnie, obficie drapowane firanki i zasłony, wzorzyste dywany oraz serwantki z ekspozycją rodzinnych pamiątek i bibelotów.
Salon Biedermeier, fot.: Muzeum w Gorzowie Wielkopolskim.
Meble
Meble biedermeierowskie cechuje prostota, wygoda , solidność konstrukcji oraz elegancja. Gładkie spokojne powierzchnie mebli przywodzą na myśl klasycyzm końca XVIII wieku, a także francuski dyrektoriat oraz angielski styl Adamów. Najczęściej używanym materiałem był mahoń i orzech, powodzeniem cieszyły się także jesion, klon oraz różne gatunki drzew owocowych.
Sala Biedermeier, fot. Muzeum w Krakowie.
Intarsja i ornamentyka geometryczna zastąpiły z powodzeniem rzeźbiarskie dekoracje stosowane we wcześniejszych okresach. Obicia często posiadały kolory zestawione na zasadzie kontrastu (np. czerwono – granatowe czy liliowo – żółte). Popularnością cieszyły się także wyszywane ręcznie kwiaty.
Duże powierzchnie mebli (blaty stołów, boki) miały konstrukcję ramowo – płycinową. Wysuszony i wysezonowany materiał doskonale sprawdzał się w ogrzewanych piecami wnętrzach kamienic zachowujących pewien stopień wilgotności powietrza.
Ważnym elementem w biedermeierowskim domu był stół przy którym gromadziła się rodzina – zazwyczaj miał kształt okrągły lub owalny i wspierał się na jednej, umieszczonej pośrodku masywnej nodze. Także sofa – przeznaczona do siedzenia w salonie pełniła istotną rolę – poręcze i oparcie często zdobiły kolumny, palmety lub woluty.
Pokój Biedermeier, fot.: Muzeum Historii Katowic.
Komody miały typową formę klasycystyczną – trzy głębokie szuflady na dole, oraz jedna płaska na nimi najczęściej flankowane dwoma kolumnami lub pilastrami.
Jednym z wynalazków wprowadzonych przez twórców biedermeierowskich była opatentowana w 1822 roku tapicerka ze sprężynami.